DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který na území České republiky v roce 2020 zcela nahradí současný standard DVB-T. Pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T bude vypnuto a nahrazeno technicky vyspělejším nástupcem DVB-T2.
Co potřebujete k přechodu na DVB-T2?
Pro plynulý a bezproblémový přechod na vysílání DVB-T2 je nutné ověřit, jestli vaše televize nebo set-top-box podporují nový vysílací standard DVB-T2 HEVC/H.265. Informaci o tom, jestli vaše televize, respektive set-top box nový standard podporuje, najdete přímo v detailu produktu a rovněž v manuálu daného zařízení. Pokud standard nepodporují, je třeba koupit novou televizi nebo set-top-box, které si poradí s kódováním HEVC (H.265). Pokud vaše současná televize nový standard podporuje, další set-top box nepotřebujete.
Vidíte na programech ČT výstražný trojúhelníček? Pak se nákupu nového zařízení nevyhnete.
Co je HEVC / H.265?
H.265 nebo také HEVC (High Efficiency Video Coding) je takzvaný „kodek“, což je zkratka pro „kodér a dekodér“. „Kodek“ je tedy obecné označení pro systémy zajišťující kódování a dekódování signálu při odesílání i při příjmu. Tento konkrétní kodek je určen pro kódování videa. HEVC (H.265) budou nová zařízení používat, protože je zhruba dvakrát efektivnější než starší H.264, tedy stejně velkým objemem dat dokáže přenést dvakrát kvalitnější video.
Přechod na vysílání DVB-T2 proto znamená zejména kvalitativní změnu, televizní stanice budou moci vysílat ve vyšší kvalitě. Vysílání DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu (SD), v sítích DVB-T2 je možné v tomto rozlišení šířit až 18 programů, alternativně ale také šest až sedm ve vysokém rozlišení (HD). Možné bude dokonce šíření programů v Ultra HD rozlišení, označovaném rovněž 4K.
Jak přeladíte na DVB-T2?
Pro přeladění na DVB-T2 na televizoru nebo set-top boxu spustíte buď automatické vyhledávání sítí (do paměti přijímače se načtou veškeré sítě DVB-T2, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný), nebo zvolíte manuální ladění, při němž můžete sami zadat vysílací kanály, které chcete přidat.
Funguje červené tlačítko po přechodu na DVB-T2?
Služba HbbTV (přes červené tlačítko) je dostupná i v DVB-T2, aby ale správně fungovala, musí ji podporovat příjmové zařízení pro DVB-T2 (tedy televize či set-top box). Většina set-top boxů DVB-T2 dostupných na našem trhu HbbTV nepodporuje. Pokud tedy chcete nadále využívat službu HbbTV a plánujete si koupit nový set-top box, vyberte si takový, který HbbTV podporuje (nestačí, že HbbTV umí vaše současná televize! Pokud televize umí HbbTV, ale neumí DVB-T2/HEVC, červené tlačítko také nebude fungovat, jestliže si koupíte jen „obyčejný“ set-top box). V televizorech DVB-T2 je však podpora HbbTV dobrá a stačí vám tak jeden dálkový ovladač pro využití veškerých chytrých funkcí, tj. včetně HbbTV.